هنگ درام چیست؟ آشنایی با تفاوت هنگ درام و تانگ درام و علت گرانی هنگ درام

ساز هنگ درام چیست؟ آشنایی با تفاوت هنگ درام و تانگ درام

از سازهای جدیدی که این روزها توانسته طرفداران زیادی برای خود پیدا کند، ساز هنگ درام و تانگ درام است. صدا و شکلی جذاب و جدید که بی‌اغراق گوش هر شنونده‌ای مجذوب نوای آن می‌شود. اما تانگ درام چیست؟ سازی که چند سالی می‌شود در بین افراد مختلف در سرتاسر دنیا طرفداران خاصی داشته و حسابی غوغا به پا کرده است. شکل و ظاهر متفاوت این ساز و نوای ملکوتی و آرام‌بخش آن برای هرکسی جذابیت دارد. علاوه بر اینکه شنیدنش حال خوب به همراه دارد، عده زیادی به دنبال نواختن آن هستند تا این حال خوب را دو چندان تجربه کنند. پیش از هر چیز لازم است بدانید ساز هنگ درام چیست، تفاوت هنگ درام و تانگ درام در چیست و از کجا و کی پا به عرصه موسیقی گذاشته‌اند. در ادامه مقاله شما را بیشتر با این سازهای خوش‌نوا آشنا می‌کنیم.

هنگ درام چیست؟

ساز کوبه ای هنگ از دو قسمت فلزی تشکیل شده است. یک قوس بالایی که به آن “دینگ ساید” گفته می‌شود و نت‌ها بر روی آن قرار گرفته و طرف دیگر که به “گو ساید” معروف بوده و در مرکز آن یک دایره بزرگ تعبیه شده است. این قوس یا به صورت بیضی یا به صورت دایره است که تجربه نشان داده شکل بیضی آن از نظر حجم و کیفیت صدا بسیار بهتر از نوع دایره‌ای آن است.

هنگ درام دارای یک فضای مشخصی است که نت‌ها در آن قرار گرفته و Tone Field نامیده می‌شود. نت اصلی این ساز در واقع همان نت دینگ است که با حرف D به صورت مجزا از سایر نت‌ها نشان داده می‌شود.

(چنانچه قصد تهیه بهترین گیتار الکتریک را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید!)

هنگ درام چیستشاید هنگ درام شکل و ظاهری ساده داشته و برای ساخت آن خیلی نیاز به فرایندهای پیچیده‌ای نباشد اما در واقع این ظاهر قضیه است و اصلی‌ترین و پیچیده‌ترین پروسه و فرایند، متعلق به کوک کردن نت‌ها در هنگ درام است.

در ساز هنگ درام باید به این نکته اشاره کنیم که تعداد نت‌های این ساز هفت نت و یک نت دینگ است. اما با پیشرفت کار، سازندگان چند نت دیگر هم به آن اضافه کرده و برخی از انواع این ساز دارای ۱۳ نت هستند. درست است که هر چه تعداد نت‌ها بیشتر باشد به نفع نوازندگان است اما باید محدودیت‌های این ساز را نیز مد نظر قرار داد. همچنین توجه داشته باشید که روی قوس بالایی، فضای چندانی برای اضافه کردن نت مهیا نیست.

(چنانچه قصد یادگیری و آموزش سه تار مبتدی را دارید، مشاهده این مجموعه ویدئوی آموزشی را از دست ندهید!)

تاریخچه ساز هنگ درام

اگر بخواهیم به تاریخچه هنگ درام اشاره کنیم، باید بگوئیم که هنگ درام یک ساز کوبه ای جدید فلزی است که در بازار موجود بوده و با شروع قرن جدید میلادی و وارد شدن به قرن بیست و یکم متولد شد. فلیکس رونر و سابینا شرر برای اولین بار این ساز را در شهر برن سوئیس ساختند. سازندگان ترجیح می‌دهند که سازشان “هنگ” نامیده شود و اسم هنگ درام خیلی به مذاقشان خوش نمی‌آید. گفته می‌شود ساز هنگ درام هزاران سال قبل، از یک ساز کوبه ای در قبایل آفریقایی الهام گرفته شده است. به هر حال این ساز در سال ۲۰۰۰ میلادی به بازار عرضه شد و تا به امروز انواع آن به دست علاقه‌مندان می‌رسد.

فرق تار و سه تار؛ هر آنچه باید درباره تفاوت تار و سه تار بدانید!

(چنانجه قصد تهیه سه تار را دارید، مطالعه راهنمای خرید سه تار را از دست ندهید!)

تاریخچه ساز هنگ درام

تانگ درام چیست؟

تانگ درام که به آن هپی درام نیز گفته می‌شود، یکی از سازهای کوبه‌ای است که به دلیل ظاهر عجیب و در عین حال زیبای خود، توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. پیدایش این ساز به سال ۲۰۰۷ باز می‌گردد؛ زمانی که دنیس هاولنا این ساز را با الهام از قسمت بالایی یک کپسول گاز طراحی کرد. دنیس هاولنا می‌گوید که یکی از انگیزه‌های اصلی او برای طراحی ساز تانگ درام، علاقه زیاد او به نواختن هنگ درام بوده است. ولی قیمت بسیار بالای هنگ درام مانع از آن میشد که او قادر به یادگیری آن باشد.

امروزه ساز تانگ درام به کمک دستگاه‌های پیشرفته صنعتی و یا دست ساخته می‌شود. افراد بسیاری معتقدند که برای حفظ صدای راز آلود این ساز، باید از نوع برش و جوشکاری در ساخت آن خودداری کرد.

(چنانچه قصد یادگیری پیانو را دارید، با مشخصات پیانو دیجیتال خوب بیشتر آشنا شوید!)

از شما دعوت می‌کنیم تا اجرای زیبای آهنگ Carrying You را تماشا کنید و با صدای ساز تانگ درام بیشتر آشنا شوید.

تفاوت هنگ درام و تانگ درام

در ادامه مبحث ساز هنگ درام، ممکن است برخی هنگ درام را با تانگ درام مقایسه کنند و تمایل داشته باشند، بدانند که فرق هنگ درام و تانگ درام چیست تا بتوانند تصمیم بهتری برای انتخاب ساز بگیرند. از جمله تفاوت‌های این دو ساز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت هنگ درام و تانگ درام

۱) شکل ظاهری

از لحاظ ظاهری معمولاً به راحتی توان تشخیص این دو ساز از یکدیگر را خواهید داشت. زیرا سازهای هنگ درام دستساز هستند ولی در ساخت تانگ درام از ماشین آلات و ابزارهای بسیار پیشرفته کمک گرفته می‌شود.

(چنانچه قصد یافتن پاسخ سوال ” برای خرید گیتار به چه نکاتی باید توجه کرد ” را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

۲) اندازه

حجم و سایز این دو ساز نیز با یکدیگر متفاوت است. قطر هنگ درام چیزی بین ۵۲ تا ۵۴ سانتی متر و با ۲۴ سانت ارتفاع است اما اندازه تانگ درام نصف این ساز بوده و حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر قطر دارد.

۳) نت ها

تفاوت دیگر در تعداد نت‌ها دیده می‌شود. تعداد نت‌های هنگ درام با توجه به میزان تخصص نوازنده و حرفه‌ای بودن وی گاه تا ۱۵ نت هم می‌رسد اما تانگ درام در این زمینه با محدودیت روبه‌رو است و نهایت هفت یا هشت نت داشته باشد.

(برای آشنایی با اینکه چه سازی برای نوجوانان مناسب است ، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم!)

فرق تانگ درام و هنگ درام۴) صدای ساز

صدایی که تانگ درام تولید می‌کند، سطحی و با کشش بیشتر و صدای هنگ درام عمقی و با کششی کوتاه است. همچنین تانگ درام برای نواختن آهنگ‌های شاد بسیار مناسب‌تر از هنگ درام است و با هنگ درام بهتر است مدیتیشن کرده و به یک آرامش عمیق فرو روید.

فرق تار و سه تار؛ هر آنچه باید درباره تفاوت تار و سه تار بدانید!

۵) اسکیل (گام) ساز

اسکیل و گام در هر دو ساز از نظر نت بندی متفاوت است اما همان نت‌ها و گام‌هایی که در هنگ درام وجود دارد، در تانگ درام نیز پیدا می‌شود.

(اگر قصد تهیه این ساز و آگاهی از قیمت ویولن مبتدی را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید!)

هنگ درام قابلیت کوک ندارد و گام مشخصی را از اول داراست. پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید گام، اسکیل یا ملودینگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۶) شیوه نواختن ساز

هنگ درام تنها توسط انگشتان دست نواخته می‌شود اما تانگ درام را با ابزاری به نام Percussion Mellet نیز می‌نوازند.

فرق هنگ درام و تانگ درام۷) روش صحیح نگهداری و کوک کردن ساز

هنگ درام معمولاً پس از ۲ تا ۳ سال از کوک خارج می‌شود و نیاز به تیون کردن و کوک دارد اما تانگ درام به چنین چیزی احتیاج ندارد و از این نظر، از مشکلات و دردسرهایی که متوجه کوک هنگ درام است، رها می‌شود.

۸) قیمت

قیمت یکی از تفاوت‌های مهم این دو ساز با یکدیگر است. قیمت هنگ درام حدودا دو برابر تانگ درام است. قیمت تانگ درام بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ دلار است در حالی که هنگ درام به طور معمول بین ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار است. به همین دلیل اگر به صدای این سازها علاقمند هستید و تمایل به صرف هزینه مناسب‌تری دارید، ما خرید تانگ درام را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

(اگر قصد انتخاب ساز موسیقی را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید!)

آشنایی با ساز تانگ درام

علت گرانی هنگ درام و برندهای معتبر آن

در ادامه مبحث ساز هنگ درام باید اشاره‌ای هم به قیمت این ساز کنیم. یکی از سوالات متداول علاقمندان به یادگیری هندپن این است که علت گرانی هنگ درام چیست؟ ساز هنگ درام از سازهای گران قیمت به حساب می‌آید. تقاضا برای این ساز بسیار زیاد است اما شاید تعداد سازنده‌های آن در سرتاسر جهان به ۲۰۰ نفر هم نرسد. علت آن هم پروسه سخت و دشوار ساخت این ساز است. در تولید هنگ درام هیچ ماشینی دخالت ندارد و کاملاً توسط دست ساخته می‌شود. انتخاب فلز و آلیاژ مخصوص و روزهای بسیاری که صرف ساخت این ساز و کوک کردن آن شده، دلیلی برای طولانی شدن مراحل ساخت است. همین موضوع سبب شده که انواع هنگ درام دارای قیمت بالایی باشند.

در ایران قیمت این ساز از حدود ۹ میلیون تا نزدیک ۳۰ میلیون تومان هم قیمت گذاری شده است. البته افرادی که بودجه لازم برای خرید ساز نو را ندارند، امکان خرید ساز دست دوم برای آن‌ها فراهم است. پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید، از سلامت سازی که خریداری می‌کنید مطمئن شوید.

(اگر می‌خواهید با بهترین سنتور موجود در بازار آشنا شوید، این مقاله را حتما مطالعه کنید!)

بهترین مارک هنگ درامبهترین برند هنگ درام در ایران

ساز هندپن یا هنگ درام در ایران نیز ساخته می‌شود و بهترین مارک هنگ درام در ایران شامل برندهایی چون هنگ درام یوناپن، کیتادرام، آرشاپنتام، ایران هنگ درام، هما، پنرشیا، وندا و… می‌شود. از برندهای خارجی نیز می‌توان به اومانا، یشاما و مراکی اشاره کرد.

فرق تار و سه تار؛ هر آنچه باید درباره تفاوت تار و سه تار بدانید!

برای خرید ساز هنگ درام و شروع یادگیری آن حتماً با افراد خبره در این زمینه مشورت کنید. حتی اگر شده است به فروشگاه مراجعه کرده و این ساز را از نزدیک ببینید. داشتن انگیزه و پشتکار برای ادامه راهتان بسیار حیاتی است.

(چنانچه قصد آشنایی با انواع ساز های کوبه ای را دارید، این مقاله می‌تواند شما را راهنمایی کند!)

بهترین نوازنده هنگ درام

از بهترین نوازندگان هنگ درام در جهان می‌توان به دنیل ویپلس اشاره کرد. او موسیقی را با نواختن سازهای کوبه ای کوچک، گیتار الکتریک آغاز کرد و در سال ۲۰۰۶ با هنگ درام آشنا شد. او از آن پس قطعه‌های موسیقی بی‌نظیری را برای این ساز ساخته است و کنسرت‌های متعددی را برگزار کرده است.

(برای آشنایی با بهترین مارک پیانو مطالعه این مقاله را از دست ندهید!)

بهترین نوازنده هنگ درامسوالات متداول

۱- آیا یادگیری هنگ درام سخت است؟

ساز هندپن به طور معمول در دسته سازهای دشوار برای یادگیری قرار نمی‌گیرد. مدت زمان یادگیری هنگ درام عموما در حدود چند ترم است و هنرجو پس از گذراندن دو ترم اول، با اصول اولیه نواختن این ساز به طور کامل آشنا می‌شود. همچنین پس از گذشت حدودا سه ترم دیگر، قادر به نواختن چندین قطعه موسیقی با ساز خود می‌باشد و در حقیقت مهارت نوازندگی را تا حد قابل قبولی کسب کرده است.

(چنانچه به شخصیت شناسی از روی ساز مورد علاقه تمایل دارید، این مقاله را از دست ندهید!)

۲- جنس هنگ درام از چیست؟

ساز هنگ درام از دو بخش فلزی تشکیل شده است. جنس فلز به کار رفته در این ساز عموما استیل ضد زنگ و یا فولاد نیتراید است که هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب خود را دارند. اما به طور کلی می‌توان گفت که هندپن ساخته شده از فولاد ضد زنگ (استیل) در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت بالاتری دارد. همچنین در صورت ایجاد هر نوع خراش روی سطح ساز، از بروز زنگ زدگی جلوگیری می‌شود.

(چنانچه قصد نواختن ویولا را دارید، مطالعه مقاله ویولا چیست را به شما پیشنهاد می‌کنیم!)

سخن پایانی

ساز هنگ یکی از سازهای جدید و محبوب میان جوانان می‌باشد که با صدای دلنشین خود توانسته طرفداران زیادی برای خود پیدا کند. در این مقاله، شما را با اینکه هندپن چیست و نکاتی که مهمی که هنگام خرید باید به آن‌ها توجه کنید، آشنا کردیم. همچنین توضیح دادیم که تانگ درام چیست و فرق تانگ درام و هنگ درام در چه مواردی است. امیدواریم بتوانید با بهره‌گیری از نکات این مقاله، انتخاب مناسبی داشته باشید. چنانچه تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره ساختار این ساز بی‌نظیر را دارید، اینجا کلیک کنید.

2 دیدگاه‌ها

  1. واااای این ساز عالیه، من خیلی دوست دارم برم این ساز رو یاد بگیرم ولی متاسفانه خیلی گرونه.
    ولی صدای این تانگ درام که گفتین هم خیلی باحاله.
    قیمتش الان حدودا چقدره؟

    • سلام ستاره عزیز
      قیمت تانگ درام مناسب برای شروع یادگیری در حال حاضر بین دو میلیون و پانصد هزار تومان تا حدود چهار میلیون تومان است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید