آشنایی با انواع سازهای کوبه ای، بهترین ساز کوبه ای و ساز کوبه ای جدید

انواع سازهای کوبه ای (ضربی) و ساز کوبه ای جدید

پیش از معرفی انواع سازهای کوبه ای باید به این نکته اشاره کنیم که دنیای موسیقی و ساز سرشار از تنوع است. شاید بتوان گفت که دنیای سازها تمامی ندارد. در هر گوشه‌ای از دنیا سازی ست که متعلق به یک فرهنگ و ملیت خاص بوده و برخی از آن‌ها هم شانس جهانی‌شدن داشته‌اند. چه بی‌شمار سازهایی که خواستگاه شرقی دارند اما در دستان مردمانی از غرب به صدا درمی‌آیند. شاید بتوان گفت این خاصیت ساز است که خود را محدود به هیچ جغرافیایی نمی‌کند. اما به طور کلی سازها به دسته‌های مختلفی همچون زهی، کوبه ای، بادی، الکترونیک و … تقسیم می‌شوند. در مقاله راهنمای خرید سازهای کوبه ای سعی داریم در مورد بهترین ساز کوبه ای ایرانی و غربی، ساز کوبه ای جدید و نکات مهمی صحبت کنیم که می‌توانید با در نظر گرفتن آن‌ها، مناسب‌ترین ساز را خریداری کنید.

منظور از ساز کوبه ای چیست؟

به طور کلی ساز کوبه ای به سازهایی گفته می‌شود که با استفاده از ضربه، سایش، حرکت دست و… به صدا درمی‌آیند. خیلی انتظار ساخت ملودی از این سازها نمی‌رود و بیشتر برای ریتم مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از انواع سازهای ضربی به کوک نیاز دارند و برخی از آن‌ها هم از دردسرهای کوک رها هستند. گفته می‌شود که این نوع سازها از قدیمی‌ترین انواع ساز در طول تاریخ بشریت است. عمری معادل چند هزار سال. حتی از طرف دیگر زندگی ما انسان‌ها علاوه بر اکسیژن و آب وابسته به ریتم است. این تولید ریتم در فطرت همان بشر اولیه نیز وجود داشته و تا الآن ادامه دارد.

(چنانچه قصد آشنایی با بهترین آموزشگاه های موسیقی تهران را دارید، این مقاله را حتما بخوانید!)

یکی از ابتدایی‌ترین شکل برقراری ارتباط بین انسان‌ها استفاده از همین ابزار موسیقی کوبه ای بوده و با کوبیدن بر روی شی مشخصی، پیام‌های متفاوتی را با یکدیگر رد و بدل می‌کردند.

ساز کوبه ای چیستکوک انواع سازهای کوبه ای

این نکته را دیگر همه ما می‌دانیم که هر نوع سازی برای اینکه صدای باکیفیت و منحصر به فردی تولید کند، نیازمند کوک است، در غیر این صورت نوایی که از آن به گوش می‌رسد به‌جای گوش‌نواز بودن، گوش‌خراش خواهد بود. شرایط سازهای کوبه ای نسبت به سایر سازها کمی متفاوت است. آلات موسیقی کوبه ای ازنظر کوک شدن به دو دسته کوک معین و کوک نامعین تقسیم می‌شوند. سازهای با کوک معین همانند هنگ درام، زیلوفون، ماریمبا و… و سازهای کوک نامعین همچون طبل، دایره زنگی، دف و…

در معرفی سازهای کوبه ای باید ذکر کنیم که این ساز دارای تنوع بسیار زیادی است. در هر فرهنگ و ملیتی که وارد شوید، شاهد نوعی از این ساز خواهید بود که متعلق به همان مردمان است. در ایران نیز انواع ساز ضربی موجود است که از قدیم در مراسم مختلف به بهانه‌های متفاوت نواخته می‌شد. در ابتدا انواع سازهای ضربه ای ایرانی را به شما معرفی می‌کنیم سپس به سراغ سازهای کوبه ای غیر ایرانی و خارجی می‌رویم.

(چنانچه قصد آشنایی با انواع فلوت را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

معرفی ساز های کوبه ای ایرانی

دف

ساز دف از قدیمی‌ترین، شناخته شده‌ترین و بهترین سازهای کوبه ای ایرانی است که در موسیقی سنتی ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد. این ساز از یک حلقه چوبی ساخته شده که بر روی آن پوست نازکی کشیده شده و داخل آن به‌صورت دوار حدود ۴۰ حلقه فلزی تعبیه شده است. هنگام نواختن دف، این حلقه‌های فلزی با صدای زنگ وار خود، زنگ بهتری به نوای ساز می‌دهند. دف شباهت زیادی به دایره دارد اما از آن بزرگ‌تر بوده و صدای بم‌تری دارد.

(چنانچه قصد آشنایی با گرانترین سنتور را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

همچنین بر روی دف فرو رفتگی موجود است که نوازنده انگشت شست خود را روی آن قرار داده و به نواختن ساز می‌پردازد. ساز دف توسط انگشتان دست نواخته می‌شود. پوستی که در این ساز به کار رفته می‌تواند پوست طبیعی و یا مصنوعی باشد. البته این روزها با توجه به گرایش‌های معطوف به حفظ محیط زیست، توجه به پوست‌های مصنوعی بیشتر شده و همچنین به نظر می‌رسد که کیفیت و ماندگاری آن‌ها نسبت به پوست‌های طبیعی بهتر و بیشتر باشد.

تقریباً در بین تمام ملل و فرهنگ‌های متنوع در دنیا، نوعی ساز کوبه ای مخصوص به آن فرهنگ وجود دارد.

تمپو

اگر بخواهیم به ساز کوبه ای جنوب ایران اشاره کنیم، بی شک تمپو گزینه مناسبی خواهد بود. همچنین این ساز در موسیقی ترکی و عربی جایگاه ویژه‌ای دارد. تمپو یک پوست صدای یک طرفه بوده که شباهت زیادی به تنبک داشته و از جنس سفال یا فلز است. قیمت این ساز برای افراد مبتدی چندان گران نیست و به راحتی می‌توانند سازی متناسب با سطح خود را خریداری کنند.

(چنانچه قصد یادگیری پیانو را دارید، مطالعه مقاله راهنمای خرید پیانو دیجیتال را از دست ندهید!)

دهل

دهل یکی دیگر از سازهای کوبه ای ایران است که از دو طرف دارای پوسته می‌باشد و توسط یک طناب به گردن نوازنده آویزان می‌شود. دهل را با کمک دو چوب (یکی ضخیم‌تر به نام چنگال و دیگری باریک‌تر به نام دیرک) می‌نوازند. هرچند که در نواحی جنوبی ایران شاهد آن هستیم که این ساز توسط دودست نواخته می‌شود.

راهنمای خرید ویولن مناسب برای شروع و قیمت ویولن مبتدی

تمبک

این ساز را با تلفظ‌های مختلفی چون تمبک، تنبک، دمبک، ضرب و… می‌شناسیم. این ساز کوبه ای ایرانی جزو سازهای جامی شکل است که برای نواختن بر روی ران پا قرارگرفته و با ضربه زدن به پوستی که بر روی دهانه‌گشادتر آن قرارگرفته است صدا تولید می‌شود. تمبک علاوه بر ساز مکمل به‌عنوان یک ساز مستقل نیز به‌کاربرده می‌شود. سازهای کوبه ای هم‌شکل تمبک نیز در بین همسایگان ایران ازجمله کشورهای عربی، ترکیه و افغانستان نیز موجود می‌باشد.

(چنانچه قصد انتخاب ساز مناسب را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم!)

دایره زنگی

دایره زنگی سازی شبیه به دف و دایره بوده اما از آن بسیار کوچک‌تر است و به این دلیل به این نام شهرت پیداکرده که در اطراف آن دو صفحه گرد فلزی وجود دارد که آن را تال یا زنگ می‌نامند و صدای زنگ خاصی را همراه با ضربه به پوست تولید می‌کند.

(برای آشنایی با بهترین مارک پیانو پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را حتما مطالعه کنید!)

معرفی سازهای کوبه ای خارجی

درام؛ رایج‌ترین ساز کوبه ای

یکی از شناخته شده‌ترین انواع ساز کوبه ای در جهان، درام کیت آکوستیک است. این کیت شامل مجموعه‌ای از طبل‌ها و سنج‌هاست که روی پایه‌ها و اتصالات مختلفی نصب شده و در کنار یکدیگر نواخته می‌شوند. در ادامه هر یک از اجزای درام کیت را معرفی خواهیم کرد.

(چنانچه قصد آشنایی و تهیه بهترین ارگ را دارید، این مقاله را حتما مطالعه کنید!)

۱- طبل اسنر (Snare)

طبل کوچک یا طبل اسنر در دو طرف خود لایه‌ای پلاستیکی دارد و پوسته زیرین آن دارای سیم‌های کشیده شده است که همین ویژگی سبب ایجاد صدای تیز استاکاتو می‌شود. حساسیت طبل اسنر باعث می‌شود که نوازنده کنترل بیشتری بر فشار و حجم صدا داشته باشد.

(برای یافتن بهترین ساز برای کودکان ، مطالعه این مقاله می‌تواند به شما کمک کند!)

 

طبل بیس۲- طبل بیس

بزرگ‌ترین طبل موجود در مجموعه درام‌ها طبل بیس یا درام بیس است که به طبل ضربه نیز شهرت دارد. این طبل روی زمین قرار می‌گیرد و با یک یا دو پدال توسط پای نوازنده نواخته می‌شود. این طبل صدای پرقدرتی را ایجاد می‌کند. طبل بأس همچنین به عنوان مشخص‌کننده و راهنمای گام موزیک استفاده می‌شود.

حتما بخوانید:

ویولن مناسب برای شروع

بهترین مارک سه تار

بهترین مارک فلوت کلیددار

۳- هیت هت

هیت هت (جفت سِنج) شامل دو سنج است که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند و از قسمت داخلی به یکدیگر وصل شده‌اند. این دو سنج توسط لوله به یک پدال متصل می‌شوند و هرگاه نوازنده پدال را فشار دهد، سنج‌ها به یکدیگر برخورد می‌کنند. همچنین این سنج‌ها توسط درام استیک (چوب) نیز نواخته می‌شوند.

۴- سِنج ها

آخرین قسمت از درام کیت، سِنج‌ها هستند که معمولاً در بالاترین نقطه نسبت به سایر اجزا قرار می‌گیرند. دو نوعرایج سنج‌هایی که در کیت استفاده می‌شود، سنج کراش و سنج راید است. سنج کراش دارای لبه‌های تقریباً نازکی است که هنگام ضربه صدای بلندی ایجاد می‌کند و کارکرد اصلی آن ایجاد صداست. سنج راید صدای ریتمیک پایدارتری را منتشر می‌کند و می‌توانند جایگزین هیت هت در تولید ضربات محکم و نافذ باشند.

 

سنج ها۵- اجزای دیگر

درام کیت معمولاً از طبل‌های اضافی نیز استفاده می‌کند. تم‌ها طبل‌های سیلندری شبیه به طبل اسنر هستند، البته بدون سیم‌هایی که موجب ایجاد تنش در قسمت زیرین آن می‌شود. در درام کیت‌های کلاسیک، دوتم، تم بالا و تم متوسط، بالای طبل بأس قرار می‌گیرند. تم بالا از نظر ابعاد کوچک‌تر است و گام بالاتری را ایجاد می‌کند. تم متوسط مقادیری بزرگ‌تر است و صدای بیشتر و عمیق‌تری را تولید می‌کند. بسیاری از کیت‌ها دارای فلور تم یا تم پایین هستند که بزرگ‌ترند و به علت سایزشان مستقیم روی یک پایه روی زمین قرار می‌گیرند. فلور تم پایین‌ترین گام در بین تم ها را دارد.

درام کیت الکترونیک

یکی از بهترین سازهای کوبه ای و یک جایگزین خوب برای درام کیت کلاسیک و سنتی، درام کیت الکترونیک است. طبل‌های الکترونیک جایگزین طبل‌های معمولی می‌شوند و آلیاژهای مورد استفاده در درام کیت الکترونیک متفاوت است. در این مدل درام، با هر ضربه‌ای که به طبل یا سنج وارد می‌شود، سیگنال الکترونیکی به سینت سایزر یا دستگاهی مشابه که در آن قرار دارد، ارسال می‌شود. پدهای درام الکترونیک معمولاً از نظر ظاهری همانند درام‌های معمولی است. همچنین مزیت‌های بیشتری نسبت به درام آکوستیک دارند.

درام کیت الکترونیکنوازندگان توانایی کنترل حجم صدا حتی به هنگام استفاده از هدفون را دارند. همچنین درام کیت الکترونیک توانایی باز تولید طیف وسیع و متنوعی از اصوات را داراست و معمولاً از درام کیت‌های آکوستیک جمع و جورتر است. البته در مقایسه با درام آکوستیک معایبی هم دارند؛ یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها این است که این نوع درام‌ها از نوع آکوستیک گران‌تر هستند، به خصوص اگر قرار باشد تجهیزات مضاعفی برای تقویت صدا تهیه کنید. درام الکترونیک لزوماً تجربه مشابهی از یادگیری و نوازندگی درام آکوستیک ارائه نمی‌دهد و ممکن است واقعی و پویا به نظر نرسد.

راهنمای خرید سنتور برای مبتدی، مشخصات سنتور خوب و قیمت ساز سنتور مبتدی

جیمبه (Djembe)

ساز جیمبه از غرب آفریقا و میان مردمان ماندینکا می‌آید. این ساز ظاهری قبیله‌ای دارد و تقریباً خاستگاه تمام سازهای کوبه ای محسوب می‌شود. با استفاده از این ساز می‌توان طیف وسیعی از تن‌های موسیقی، از بم و عمیق گرفته تا روشن و بالا را اجرا کرد. این ساز قابلیت حمل آسانی دارد. جیمبه های سنتی معمولاً از چوب و پوست بز تهیه شده‌اند ولی در جیمبه‌های مدرن از مواد ترکیبی و مصنوعی برای ساخت بدنه و سری استفاده می‌شود. جیمبه با دست و گاهی با چوب نیز نواخته می‌شود. این ساز ظاهری سنتی دارد و از آنجایی که یادگیری آن چندان دشوار نیست، باعث شده است تا به یکی از سازهای محبوب میان هنرجویان تبدیل شود.

جان جان (Djun Djun)

یک ساز و سه ساز. جان جان که برخی آن را “دان دان” نیز می‌خوانند، از گروه طبل‌های طناب دار غرب آفریقاست. این ساز در اندازه‌های مختلف وجود دارد و معمولاً در کنار جیمبه اجرا می‌شود. این ساز از سه ساز ضربه ای تشکیل شده است؛ دان دونبا (بزرگ)، سانگبا (متوسط) و کان کینی (کوچک). این سازها درواقع تنه‌هایی توخالی با روکشی از پوست بز بوده که معمولاً سه نفر آن را با چوب، مَلِت و… می‌نواختند و این صداها با یکدیگر مخلوط شده و نوای دل‌نشینی ایجاد می‌کرد. امروزه این ساز توسط یک نفر نواخته می‌شود و گاهی با نواختن زنگ همراه می‌شود.

اودو

اودو ساز کوبه ای متولد نیجریه است که هیچ پوستینی ندارد. این ساز شبیه یک گلدان بوده که بر روی بدنه خود حفره بزرگی دارد و شما با ضربه زدن به هر قسمت از این گلدان می‌توانید صدای خاصی تولید کنید. این ساز در موسیقی هندی و حتی بندری ایرانی نیز کاربرد دارد و در جنوب ایران بانام جهله شناخته می‌شود.

کنگا (Conga)

نام سازهای کوبه ای گاهی در ایران به شیوه دیگری تلفظ می‌شود. برای مثال کنگا که در ایران تومبا نامیده می‌شود. کانگا (یا کنگا) از درام‌های دستی لاتینی است که ریشه در کوبا دارند و عموما از چوب و پوست گوساله ساخته می‌شوند. یک مجموعه کامل از کانگا دارای سه طبل، تومبا (بزرگ‌ترین طبل)، کنگا و کوینتو (کوچک‌ترین طبل) است. ساز کانگان در صورتی که دارای چهار تکه باشد، کوچک‌ترین ساز آن ری کوینتو است. این ساز برای نواختن در سبک‌های مختلفی از جمله، راک، بلوز، آر اند بی و… مناسب است و نواختن آن به دو صورت نشسته و ایستاده (به کمک استند) امکان پذیر است.

بانگو

یکی دیگر از انواع ساز کوبه ای بانگو است که به کوبا تعلق داشته و به‌طورکلی در موسیقی لاتین نقش بسیار پررنگی دارد. در بیشتر موزیک‌ها با تم اسپانیایی این ساز حضور دارد.

انواع ساز کوبه ای جدید

برخی از پژوهشگران معتقدند پس از صدای انسان، ‌ساز ضربه ای بیشترین قدمت را دارد. آن‌ها می‌گویند اولین استفاده انسان از این ساز برای ایجاد ارتباط بوده اما بعدها نقش اصلی ار در اجرای مراسم مذهبی و مقدس داشته است. صدا در این سازها توسط یک لایه پوست که روی آن کشیده شده یا صفحه و میله‌های فلزی و چوبی تولید می‌شود. در ادامه به معرفی سه تا از انواع ساز های کوبه ای جدید می‌پردازیم.

(چنانچه قصد تهیه بهترین مدل ویولن را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

یکی از متنوع‌ترین سازهای موجود در دنیا، سازهای کوبه ای است. این ساز ها دارای تاریخچه‌ای دور و دراز به‌ اندازه  زندگی اجتماعی و گروهی بشر هستند.

کاخن

کاخن یکی از انواع سازهای کوبه ای جدید است که خاستگاه نامِ آن، واژه‌ای اسپانیایی به معنای جعبه است. شکل ظاهری آن نیز کاملاً شبیه به یک جعبه یا صندوق چوبی است که روی زمین قرار گرفته و نوازنده روی آن می‌نشیند و بر سطح آن که “تاپا” خوانده می‌شود، ضربه می‌زند. در پشت ساز یک حفره بزرگ وجود داشته که تأثیر مهمی در تولید صدا دارد. بهترین چوب برای ساخت ساز کوبه ای کاخن، چوب درخت گیلاس، ماهون و افرا است.

کاخن به دو نوع ثابت و رگلاژی تقسیم می‌شود و نیازی به کوک کردن ندارد (مدل رگلاژی آن قابلیت تنظیم صدا را دارد). نوع ثابت آن دارای فنر یا سیم گیتار است، صدای یکنواختی داشته و قابلیت تنظیم ندارد. مدل رگلاژی نیز دارای فنر یا سیم گیتار است با این تفاوت که قابلیت تنظیم صدا را نیز دارد. این ساز در بین نسل جدید طرفداران بسیاری پیدا کرده و برای سبک‌های فلامنکو و جاز بسیار پرکاربرد است.

(چنانچه قصد تهیه بهترین مارک گیتار را دارید، مطالعه این مقاله می‌تواند به شما بسیار کمک کند)

هنگ درام

هنگ درام یکی از سازهای کوبه ای جدید است که در سال ۲۰۰۰ میلادی ساخته و برای مدیتیشن و آرامش بهترین انتخاب است. این ساز کوبه ای از جنس برنج بوده، شکلی شبیه به بشقاب پرنده دارد و از دو دایره فلزی تشکیل شده که بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و با ضربه انگشتان به هر قسمت می‌توان صدا تولید کرد. البته این ساز از دسته سازهایی با کوک معین است. نوازنده به صورت نشسته ساز را بر روی پا و یا بر روی پایه قرار داده و آن را می‌نوازد. هنگ درام در حقیقت یک ساز کوبه ای و ملودیک است.

معرفی برند استگ - Stagg

(برای آشنایی بیشتر با این ساز بی‌نظیر، مطالعه مقاله هنگ درام چیست را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

کالیمبا

در مقاله راهنمای خرید ساز کوبه ای به ساز امبیرا یا کالیمبا که بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد، اشاره می‌کنیم. گفته می‌شود خاستگاه این ساز شمال شرق آفریقاست و در گذشته به نام پیانوی آفریقایی شهرت داشته است. کالیمبا یک ساز ملودیک است که روی آن ۷ تا ۱۲ کلید وجود دارد. کلیدها روی یک جعبه چوبی قرار گرفته‌اند که داخل آن یک حفره برای تقویت و تشدید صدا قرار دارد. با ضربه زدن به وسیله انگشت روی کلیدها، اصواتی بسیار دلنشین تولید می‌شود.

(چنانچه قصد نواختن سنتور را دارید، برای مشاهده و مقایسه قیمت سنتور مبتدی مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم)

بندیر

ساز بندیر از یک یا چند زه که عموما از جنس روده حیوانات هستند، ساخته می‌شود. این ساز دایره‌ای شکل بوده و قطر آن بین ۴۰-۳۵ سانتی متر است. حفره‌ای کوچک در قسمت زیرین ساز وجود دارد که این امکان را برای نوازنده را فراهم می‌کند تا با قرار دادن انگشت خود در آن به هنگام نواختن، تعادل ساز را آسان‌تر حفظ کند. نواختن این ساز به این صورت است که دست راست نوازنده، ضرباتی را به لبه‌ها، کنار و میانه ساز وارد می‌کند. صدای ساز بندیر تا حدی شبیه سه تار است و این خود موجب محبوبیت بیشتر آن می‌شود.

(برای آشنایی با نکات خرید سه تار مطالعه این مقاله را از دست ندهید!)

تانگ درام

ساز کوبه ای جدید دیگری که این روزها شهرت بیشتری پیدا کرده است، تانگ درام است. این ساز تا حدی شبیه هنگ است اما تفاوت‌هایی نیز با آن دارد. نت‌های روی صفحه این ساز به کمک برش لیزری ایجاد شده‌اند و بنابراین نیازی به چکش کاری نیست. Tongue Drum برای هنرجویانی که به نواختن سازهای کوچک و سبک وزن علاقه دارند، گزینه بسیار مناسبی است. اندازه کوچک و وزن کم این ساز زمینه مناسبی را فراهم می‌کند تا بتوانید آن را به آسانی جابه‌جا کرده و خارج از منزل نیز به نواختن آن بپردازید.

(چنانچه قصد تهیه بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

راهنمای خرید سازهای کوبه ای

  • درام، سازی بسیار جاگیر است، به همین دلیل پیش از خرید توجه کنید که فضای لازم برای آن را در اختیار داشته باشید. در صورتی که دارای معضل جا و مکان مناسب هستید، شاید درام الکترونیک از آن جهت که کوچک‌تر است انتخاب بهتری برای شما باشد.
  • نمی‌توانید به صورت مداوم درام خود را جابه‌جا کنید، هر بار سرهم کردن و باز کردن آن زمان‌بر است. این نکته را پیش از خرید مدنظر قرار دهید.
  • یکی از مشکلاتی که درامرها معمولاً با آن مواجه هستند، تولید صدای زیاد ساز است. برای انتخاب محل تمرین جایی را انتخاب کنید که مزاحمتی برای کسی ایجاد نکند، در غیر این صورت درام الکترونیک به دلیل تنظیم صدا و یا حتی استفاده از هدفون انتخاب هوشمندانه‌تری است.
  • در ادامه مبحث راهنمای خرید سازهای کوبه ای باید این نکته را بدانید که به طور کلی در انتخاب هر سازی، تناسب بین قد و جثه نوازنده و اندازه ساز مورد نظر اهمیت بسیاری دارد که درام نیز از این قاعده مستثنا نیست.
  • از تهیه لوازم جانبی درام غافل نشوید. از کیفیت درام استیک (چوب)، ملت‌ها و سایر لوازم اطمینان حاصل کنید. درام استیک‌ها در سایزها و شکل‌های مختلف و متنوعی در بازار موجود است که شما باید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.
  • از آنجایی که درام‌ها معمولاً به صورت ایستاده نواخته می‌شوند، از کیفیت و قدرت چهار پایه و لوازمی که انواع طبل و سنج‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند و همچنین راحتی صندلی محل نشستن درامر مطمئن شوید.

انواع ساز کوبه ایسوالات متداول

۱- جدیدترین سازهای کوبه ای کدام‌اند؟

امروزه مدل‌های متنوعی از ساز ضربی جدید در بازار موجود است که محبوب‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: هنگ درام، کاخن و ساز بندیر.

۲- سازهای کوبه ای ایرانی کدام است؟

از جمله محبوب‌ترین سازهای کوبه ای ایرانی می‌توان به تمبک، دف و دایره اشاره کرد. این سازها در موسیقی سنتی ایرانی کاربرد فراوانی دارند و به دلیل سهولت یادگیری، طرفداران بسیار زیادی دارند.

۳- کاملترین ساز ضربی چیست؟

کاملترین ساز ضربی، ساز تیمپانی است. این ساز شبیه طبلی بزرگ با رویه‌ای از جنس پوست حیوان است که با چوب‌های مخصوصی نواخته می‌شود. از آنجایی که وسعت صدای این ساز چندان زیاد نیست، از آن معمولا در همنوازی‌ها استفاده می‌شود.

سخن پایانی

همانطور که ملاحظه فرمودید، انواع و اقسام سازهای کوبه ای از سرتاسر دنیا وجود دارد که هنوز نام بسیاری از آن‌ها را ذکر نکرده و تنها به معرفی تعداد پرکاربردتر آن‌ها بسنده کردیم. اگر تمایل و استعدادی در زمینه نواختن انواع ساز کوبه ای دارید باید بدانید که دنیایی از انتخاب پیش روی شماست و کافی است بدانید که به کدام یک از آن‌ها علاقه‌مندید و برای شروع اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید